Pracodawcy, którzy myślą o rozwoju firmy, poszerzeniu jej działalności i utworzeniu nowych stanowisk pracy, mają możliwość uzyskania dofinansowania sięgającego maksymalnie nawet sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia, czyli ponad 24 tys. zł na jedno stanowisko pracy - To jeden z najkorzystniejszych dla przedsiębiorców wariantów pomocy z Funduszu Pracy – mówi Beata Januszczyk, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie.

Dotacje do nowych stanowisk pracy
Dzięki wsparciu z Urzędu Pracy firma z Bystrza zakupiła niezbędny sprzęt do trzech kuchni. Z małej dwuosobowej firmy stała się w ciągu sześciu lat prężnym zakładem zatrudniającym 25 pracowników

Z FUNDUSZU PRACY WYPOSAŻYLI TRZY KUCHNIE

Elżbieta i Witold Jaskólscy prowadzą w Bystrzu, gmina Świętajno, pensjonat „Leśny Zakątek”. Pierwszy raz o wsparcie finansowe zwrócili się do PUP w Szczytnie w 2005 roku. Skorzystali wówczas z programu skierowanego do osób bezrobotnych rozpoczynających działalność gospodarczą. Z czasem zaczęli rozważać poszerzenie zakresu oferowanych usług, bo sezon turystyczny, na który byli głównie nastawieni, trwa na Mazurach zaledwie trzy miesiące. - Postanowiliśmy z mężem uruchomić produkcję pierogów i sprzedawać je okolicznym mieszkańcom oraz przyjezdnym – mówi Elżbieta Jaskólska. Pomysł chwycił, wśród kupujących byli i tacy, którzy brali towar nawet w ilości 5 kg. Małżonkowie podjęli więc decyzję o zwiększeniu produkcji i otwarciu sklepu w Szczytnie. Do tego niezbędne było zatrudnienie nowego pracownika. Postanowili ponownie skorzystać z oferty PUP w Szczytnie, tym razem skierowanej do przedsiębiorców na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy. To był rok 2010. Od tamtej pory jeszcze kilkakrotnie korzystali z tej formy pomocy, systematycznie powiększając produkcję i rynek sprzedaży. Kolejne punkty sprzedaży pierogów otworzyli w Piszu, Giżycku i dwa w Olsztynie. Dziś z małej, dwuosobowej firmy stali się prężnym zakładem produkcyjnym zatrudniającym 25 pracowników. - Nie udałoby się nam to, gdyby nie uzyskana pomoc finansowa z Urzędu Pracy, dzięki której mogliśmy wyposażyć w niezbędny sprzęt trzy kuchnie, zakupując do nich miksery do wyrabiania ciasta, maszynę do zaklejania pierogów, stoły z blatami z blachy nierdzewnej, czy ostatnio piec konwencjonalno-parowy – cieszy się pani Elżbieta.

Elżbieta i Witold Jaskólscy, właściciele „Leśnego Zakątka” myślą już o kolejnych zakupach inwestycyjnych. Tak, jak dotychczas, będą się starać o dofinansowanie z Funduszu Pracy

Warte podkreślenia jest to, że wszyscy zatrudnieni w ramach umowy na doposażenie stanowiska bezrobotni, pracują do dziś w zakładzie w Bystrzu. Właściciele „Leśnego Zakątka” zdradzają, że myślą już o zatrudnieniu kolejnej osoby bezrobotnej. Oczywiście zabiegać też będą o dofinansowanie z Funduszu Pracy na wyposażenie nowego stanowiska.

Monika Popkowska: - Ta forma wsparcia cieszy się największym zainteresowaniem wśród mikroprzedsiębiorców

PONAD 300 NOWYCH STANOWISK PRACY

Państwo Jaskólscy nie są jedynymi, którzy korzystają ze środków Funduszu Pracy na wyposażenie lub doposażenie stanowiska pracy.

- W większości zgłaszają się do nas w tej sprawie mikroprzedsiębiorcy, którym zależy na jednorazowym zastrzyku finansowym już na samym starcie przy zatrudnieniu pierwszego lub kolejnego pracownika – mówi Monika Popkowska, pośrednik pracy i doradca klienta w PUP w Szczytnie. Obok dużych firm, np. Safilinu, Portu Lotniczego czy Novum beneficjentami często są małe firmy, np. sklepy, restauracje czy nawet gabinety weterynaryjne. Dominujące branże to drzewna, gastronomiczna i mechaniczna. W ciągu ostatnich pięciu lat ta forma finansowej pomocy umożliwiła pracodawcom utworzenie 308 nowych stanowisk pracy i zakup sprzętu wartości ok. 6 mln zł.


SŁUŻYMY POMOCĄ I RADĄ

Beata Januszczyk, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie: - Wbrew krążącym mitom, pieniędzy na wyposażenie lub doposażenie stanowisk pracy nam nie brakuje. Jeżeli aktualny limit zostaje wyczerpany, to czynimy starania o pozyskanie dodatkowych funduszy z Ministerstwa Pracy. Procedury prowadzące do pozyskania dofinansowania z Urzędu Pracy przez przedsiębiorców nie są wcale pracochłonne. Druki są łatwe do wypełnienia, trzeba tylko wiedzieć co się chce kupić i uzasadnić wybór wnioskowanego wyposażenia do danego stanowiska pracy. Są to środki publiczne i należy racjonalnie dokonać ich wyboru – optymalny stosunek jakości do ceny. Jeśli tylko ktoś potrzebuje porady przy wypełnieniu wniosku, udzielamy jej na miejscu. W przypadku stwierdzenia błędu we wniosku, nie odrzucamy go, tylko podpowiadamy, co należy poprawić. Tę formę finansowego wsparcia polecam szczególnie pracodawcom, którzy zabiegają o rozwój firmy i poszerzenie jej działalności o nowe usługi, potrzebują nowych maszyn i planują do ich obsługi zatrudnić pracownika. To dla nich idealne rozwiązanie.